Международная скаутская конференция в Казахстане.

Написано 27.03.2014, в категории Фото

Скауты Казахстана открывают новые горизонты!

29 марта 2014 года, в столице Казахстана подписан меморандум о сотрудничестве между Скаутской организацией Казахстана и Скаутской организацией Малайзии, руководители которого приняли участие в международной конференции «Скаутский метод внешкольного воспитания детей и молодежи» в Астане. В конференции так же приняли участие руководитель Евразийского скаутского бюро Юрий Емильян, чрезвычайный полномочный Посол Малайзии в Казахстане его превосходительство Дато’ Хидаят Абдул Хамид, Пресс Атташе Посольства США в Астане Давид «Чип» Гамбл, который имеет высокое звание Игл Скаута в организации Бой скауты Америки, депутаты Парламента Казахстана, а так же скаут-лидеры Казахстана, Кыргызстана, России.
Малазийские партнеры в рамках своего визита в Казахстан, так же встретились с Вице Министром образования и науки РК, где подтвердили свои намерения оказывать поддержку в развитии скаутинга в Казахстане, отметив перспективы намеченного долгосрочного сотрудничества.
В рамках подписания Меморандума президент Скаутской организаций Казахстана Катенов Ильдар и Председатель Скаутской организация Малайзии Доктор Хаджи Шафи Бин Мод Салех обсудили намерения наладить обмен визитами скаутских групп, проводить совместные образовательные программы для скаут-лидеров, а так же договорились о визите представителей Малайзии в Казахстан в июле 2014 года, для участия в III Джамбори Евразийского региона с тематическим названием «Кочевники: история быт и традиции», которое состоится в 200 километрах от Астаны в живописном курорте Боровое.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Kazakhstan Scouts open new horizons!

On March 29, 2014 in the capital of Kazakhstan signed a memorandum of cooperation between Scout Organization of Kazakhstan and Scout Organization of Malaysia whose leaders have participated in the international conference «The Scout method of non-formal education of children and youth» in Astana. The conference was also attended by the Head of the Eurasian Scout Bureau Yuri Emilyan, Extraordinary and Plenipotentiary Malaysian Ambassador in Kazakhstan, His Excellency Dato' Hidayat Abdul Hamid, Press Attache of the U.S. Embassy in Astana David "Chip" Gamble , which has a high rank of Eagle Scout in the Organization of Boy Scouts of America, members of the Parliament of Kazakhstan , as well as scout leaders of Kazakhstan , Kyrgyzstan, Russia .
Malaysian partners in the framework of their visit to Kazakhstan also have met with the Vice Minister of Education and Science, which confirmed their intention to support the development of Scouting in Kazakhstan, noting the planned long-term cooperation prospects.
At the signing of the Memorandum the President of Scout Organization of Kazakhstan Katenov Ildar and the Chairman of Scout Organization of Malaysia Dato' Seri Paduka Dr Haji Shafie bin Mohd Salleh discussed the intention to exchange visits scout groups, the conducting joint educational programs for scout leaders, as well as agreed on the visit by representatives of Malaysia to Kazakhstan in July 2014, to participate in the III Jamboree of Eurasian region with theme titled "Nomads: the history of life and traditions" which will be held in 200 kilometers from Astana, in the picturesque resort Burabai.